Ile kosztuje budowa domu? Porównujemy różne technologie!

Budowa domu to marzenie większości z nas. Niestety, często jego spełnienie utrudniają duże koszty, które trzeba ponieść. Okazuje się jednak, że niektóre technologie są tańsze i pozwalają zyskać spore oszczędności. Sprawdź, ile kosztuje budowa domu szkieletowego, a ile budynku wznoszonego metodą tradycyjną!

Jakie czynniki wpływają na koszt budowy domu z drewna lub cegieł?

Zanim jednak dowiemy się, ile kosztuje budowa domu, warto sprawdzić, jakie czynniki mają wpływ na ostateczną cenę. Kluczowa jest technologia budowy, a co za tym idzie – przebieg prac, rodzaj i jakość stosowanych materiałów oraz stopień skomplikowania projektu. W praktyce więc to, czy wybierzesz dom z drewna, dom szkieletowy, czy dom murowany, będzie miało największy wpływ na koszty, jakie poniesiesz.

To jednak nie wszystko. Inne czynniki wpływające na to, ile kosztuje budowa domu, to przede wszystkim:

  • powierzchnia domu – w większości przypadków im jest on większy, tym więcej zapłacisz za jego budowę;
  • lokalizacja i stan działki – zarówno jedno, jak i drugie mogą wpływać na koszt robocizny, np. robót ziemnych czy kładzenia fundamentów;
  • ceny materiałów budowlanych – to, ile ostatecznie zapłacisz, zależy od wybranych rozwiązań, np. ocieplenie domu styropianem może okazać się tańsze niż wełną mineralną;
  • cena robocizny – możesz wznosić dom samodzielnie albo z pomocą fachowców (w tym drugim przypadku zapłacisz więcej, ale zyskasz pewność, że wszelkie prace przebiegną sprawnie i efektywnie).

Pamiętaj! Koszt budowy domu z drewna lub murowanego zależy również od stanu jego wykończenia – mniej zapłacisz za obiekt w stanie surowym, a więcej za dom pod klucz, do którego będziesz mógł szybko się wprowadzić.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego, a ile murowanego?

Nie ulega wątpliwości, że koszt budowy domu w dużej mierze zależy od wybranej technologii. Warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić orientacyjne koszty.

  • Ile kosztuje budowa domu w technologii murowanej? Około 3 500 zł/m2.
  • Ile kosztuje budowa domu z drewna (np. z bali)? Około 2 800 zł/m2.
  • Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Około 2 300 zł/m2.

Mówimy tu ostanie surowym zamkniętym – nieco więcej zapłacisz w przypadku budowy domu pod klucz.

Z podanych wyżej kwot jasno wynika, że najtańsze są domy szkieletowe, które cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością. Są niemal tak samo wytrzymałe, co te murowane, a do tego można wznieść je w zaledwie kilka miesięcy – niezależnie od pory roku. Jeżeli więc zależy Ci na oszczędnościach, polecamy technologię szkieletową, która pozwoli Ci spełnić marzenie o pięknym, trwałym i funkcjonalnym domu.

Uwaga! Chcąc mieć pewność, że Twój dom szkieletowy zostanie postawiony szybko i bezproblemowo, skorzystaj z oferty wykwalifikowanych specjalistów, którzy specjalizują się w tego rodzaju technologiach. Na rynku nie brakuje firm świadczących wysokiej jakości usługi – warto wybierać je w oparciu o dotychczasowe realizacje, a także opinie klientów, które znajdziesz np. w Google.