Repertuar na wesele

Wesele to długie przyjęcie, które najczęściej trwa całą noc, organizującej je parze młodej zależy na tym by goście bawili się jak najlepiej. Dlatego też istotne znaczenie ma wiele elementów, takich jak wielkość sali, aby było na niej zarówno wystarczająco miejsca by swobodnie przechodzić między stolikami, jak i miejsca na parkiecie do tańczenia. Istotny jest wybór odpowiedniego menu oraz ilości jedzenia, która sprawi, że goście nie wyjdą z przyjęcia głodni, ale jednocześnie taka jego ilość, aby zbyt dużo jedzenia się nie zmarnowało.

Ogromnie ważny jest także wybór zespołu weselnego, tutaj znaczenie ma szereg czynników: po pierwsze jakość wykonania utworów, czyli to czy zespół jest ze sobą dobrze zgrany, czy muzycy opanowali grę na swoich instrumentach do perfekcji oraz głos wokalisty oraz to, czy nie fałszuje. Pary, które chciałby, aby zespół pełnił również rolę wodzireja z pewnością i na ten element powinny zwrócić uwagę. Ważna będzie również cena oraz odpowiednio wcześniejszy kontakt z zespołem, aby mieć pewność, że będzie on miał wolny termin w dniu wesela. Nie bez znaczenia pozostaje także repertuar jaki powinien zostać zagrany na weselu.


Każdy zespół ma określony i opracowany repertuar, przykład takiego zestawienia utworów, do których chętnie bawią się goście weselni można znaleźć na stronie – vervaband. Jeśli państwo młodzi mają jakieś życzenia związane z określonymi utworami powinni zapytać, czy zespół może je przygotować lub ewentualnie odtworzyć z płyt. Jeżeli są utwory, których państwo młodzi szczególnie nie chcieliby usłyszeć na swoim weselu, to również powinni o tym poinformować zespół.

Wybierając repertuar na wesele państwo młodzi powinni się kierować kilkoma czynnikami: wiekiem gości, upodobaniami muzycznymi gości, własnym muzycznymi upodobaniami oraz wskazówkami zespołu.

Goście w starszym wieku najchętniej bawić się będą do utworów ze swojej młodości, często lubują się także w piosenkach biesiadnych oraz disco polo, młodszych gości na parkiet z pewnością wyrwą radiowe piosenki. Choć państwo młodzi organizując wesele w dużej mierze myślą o swoich gościach, to powinni także zadbać o własną dobrą zabawę i wybrać piosenki, które sami chcieliby usłyszeć na swoim weselu. Ważnym w wyborze repertuaru powinien być także głos zespołu weselnego, to oni mają największe doświadczenie i prawdopodobnie bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, które utwory muzyczne porywają gości na parkiet. Dobrze dobrany repertuar to repertuar różnorodny i popularny.