Zdrowe serce dzięki odpowiedniej diecie

Można wymienić co najmniej kilka czynników, które negatywnie mogą wpływać na kondycję naszego serca. Z jednej strony jest najbardziej oczywista zależność dieta a zdrowie serca, gdzie nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych powoduje liczne choroby układu sercowo- naczyniowego. Na kondycję naszego serca negatywnie wpływa także nadwaga i nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, a także mała ilość aktywności fizycznej.

Ogromnym zagrożeniem dla serca jest jedna z bardzo często występujących chorób cywilizacyjnych- nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca naczyń krwionośnych. Wszystko to może być bezpośrednią przyczyną zawału serca. Czasem wystarczy już jedna wizyta u dietetyka, która pomoże nam zmienić coś w naszym życiu na lepsze po to, aby móc dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Na co z pewnością warto zwrócić uwagę?

Jakich produktów warto unikać dla zdrowego serca?

Przede wszystkim, wiele osób odwiedza gabinet dietetyczny po to, aby wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki, które pozwolą na lepszą pracę serca i dadzą szansę na uniknięcie problemów zdrowotnych w niedalekiej przyszłości. Pierwszą i niejako jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednia dieta, w której ograniczamy ilość tłuszczy typu TRANS. Z kolei nasycone kwasy tłuszczowe bezpośrednio przyczyniają się do zwężania się światła naczyń krwionośnych, co określane jest jako miażdżyca będąca przyczyną zawałów. Ograniczenie spożycia tłuszczy w diecie nie dotyczy jedynie kwasów tłuszczowych Omega 3, które są dla naszego organizmu dobre i zdrowe. Tym samym, najlepiej unikać żywności bardzo mocno przetworzonej, wybierać chude mięsa oraz ryby morskie.

Warzywa również powinny znaleźć się w diecie

Wizyta u dietetyka to tak naprawdę pierwszy krok do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia. Chcąc wprowadzić do swojej diety zdrowe nawyki- nie zapominajmy o warzywach. Do dobrej kondycji serca przyczyniają się warzywa strączkowe, a także natka pietruszki, sałata, brokuły czy tez zielona papryka. Zawsze warto pilnować, aby nasza dieta była jak najbardziej zbilansowana i różnorodna, a jeśli tylko mamy dostęp do produktów sezonowych- warto o nich pamiętać. Zawierają one w sobie wiele ważnych dla naszego zdrowia witamin i minerałów.

Serce warto ćwiczyć- każdy powinien o tym pamiętać

Niestety, dieta a zdrowie serca, ale to jeszcze nie wszystko- zdrowe serce wymaga odpowiedniej dawki ruchu. Mówi się nawet o tym, że serce kocha ruch, czego warto uczyć ludzi już od najmłodszych lat. W szczególności powinny mieć to na uwadze osoby, które mają siedzącą pracę lub też które prowadzą siedzący tryb życia i które naprawdę mało się ruszają. Swoją aktywizację warto zacząć już od zwykłych spacerów. Badania pokazują, że wysiłek, który pozwala na spalanie ponad tysiąca kilokalorii dziennie pozwala znacząco zmniejszać ryzyko choroby niedokrwiennej serca. W bezpośredni sposób jest to związane ze zmniejszeniem ilości cholesterolu w organizmie.